Dla partnerów+48 222 662 198

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie: 5 kroków

Wynajem mieszkania to stabilne i długoterminowe źródło dochodu. Mieszkania na wynajem cieszą się popularnością nie tylko wśród turystów i studentów, ale także tych, którzy marzą o własnym lokum bez kredytu hipotecznego. Dla właścicieli nieruchomości jest to opłacalna inwestycja w przyszłość.

Jak wynająć mieszkanie?

Wynajem nieruchomości nie jest pozbawiony ryzyka: trafienie na nieuczciwych najemców, radzenie sobie ze skutkami wyrządzonych przez nich szkód, spory o nieprzestrzeganie warunków umowy. Aby uniknąć takich kłopotów i spać spokojnie, do procesu wynajmu należy podejść mądrze.

5 wskazówek, jak wynająć mieszkanie, pomoże Ci nie tylko zachować spokój, ale także pomnożyć kapitał.

Krok 1. Przygotowanie do wynajmu

Jeśli poważnie myślisz o wynajmowaniu nieruchomości, musisz pamiętać, że Twoje mieszkanie stanie się dla kogoś domem. A każdy dom powinien być czysty, wygodny i przytulny.

 • Sporządź listę usterek. Oceń mieszkanie i sporządź szczegółową listę uszkodzeń, które należy jak najszybciej naprawić. Może to obejmować nie tylko problemy z ogrzewaniem, osuszaniem łazienki, ale także awarie sprzętu. Taka lista pomoże Ci skutecznie zaplanować budżet i kontrolować koszty.
 • Usuń usterki. Zaangażuj się w remont mieszkania i napraw wszystkie zapisane usterki. Poinformuj przyszłych najemców o ulepszeniach, które wprowadziłeś - będzie to dodatkowy punkt na Twoją korzyść.

Naprawa przed wynajmem mieszkania

 • Urządź mieszkanie. Jeśli projekt Twojego mieszkania jest przestarzały, kosmetyczny remont na pewno mu się przyda. Piękne, gustownie urządzone mieszkanie przyciągnie kolejnych najemców. Nie zapomnij o sprzęcie AGD. W pełni wyposażone mieszkanie będzie prezentować się korzystnie na tle alternatywnych opcji, a Ty będziesz miał sensowny argument, aby ustalić wyższą cenę najmu.
 • Zrób zdjęcia. Dobrej jakości, ładne zdjęcia to najlepszy sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnych najemców. Przy wyborze mieszkania ludzie kierują się nie tylko wyposażeniem, ale również wyglądem. Ze zdjęć powinno jasno wynikać, w jakim stanie jest mieszkanie, więc zrób ogólne ujęcie i spróbuj sfotografować każde pomieszczenie ze wszystkich korzystnych kątów. Jeśli z okna otwiera się piękny widok, nie przegap tego ujęcia - to kolejny plus, który wpłynie na wartość Twojego mieszkania.
 • Wystaw ogłoszenie. Najemcy najczęściej szukają nieruchomości przez Internet – tak jest szybciej i wygodniej. Aby byli zainteresowani Twoją propozycją, musi być ona odpowiednio sformatowana. Prześlij zdjęcia i napisz szczegółowy opis wszystkiego, co znajduje się w mieszkaniu. Wskaż, jakie ulepszenia ostatnio wprowadziłeś. Ustal realną cenę, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki.

Jeśli nie masz na to czasu lub wątpisz w swoje umiejętności, możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. Chekashoff Estate to niezawodny broker z wieloletnim doświadczeniem. Nasi konsultanci wycenią Twoje mieszkanie, zidentyfikują mocne strony i pomogą z zyskiem nadrobić braki, a także bezpłatnie zamieszczą ogłoszenie na naszym portalu.

Ogłoszenie o wynajęciu mieszkania

Krok 2. Poszukiwanie i weryfikacja najemców

Mieszkanie jest gotowe, ale wciąż nie ma najemców? Czas zacząć poszukiwania. Najemców można znaleźć na kilka sposobów:

 • Gazety
 • Słupy, tablice ogłoszeniowe
 • Media społecznościowe
 • Portale i agencje nieruchomości

Pierwsze trzy opcje od dawna uważane są za przestarzałe i nieefektywne. Zajmują dużo czasu i nie gwarantują bezpieczeństwa, bo każdy może zdobyć Twój numer telefonu: od żartownisiów po oszustów.

Współpraca z agencją nieruchomości Chekashoff Estate to realna szansa na szybkie wynajęcie mieszkania, bez zbędnych kłopotów i wydatków. Nasz serwis zawiera kompletną bazę obiektów nieruchomości, w której najemcy bez problemu znajdą Twoje mieszkanie.

Sam możesz wybrać kategorię najemców, którym chcesz zaoferować swoją nieruchomość: studenci, rodziny z dziećmi itp. Masz również prawo do zgłaszania ograniczeń dotyczących zwierząt domowych lub palenia w apartamencie. Powiedz naszym pracownikom o swoich preferencjach, a oni szybko znajdą odpowiednich kandydatów.

Ważna jest również weryfikacja przyszłych najemców przed zawarciem z nimi umowy. Chronisz w ten sposób siebie i swój majątek przed oszustami, dłużnikami i pozbawionymi skrupułów osobami. Co piąty najemca jest potencjalnym zagrożeniem dla wynajmującego.

Sami sprawdzimy, czy potencjalni najemcy są zatrudnieni i czy są w stanie opłacić rachunki. Z nami zyskasz sprawdzonego, wypłacalnego najemcę w możliwie najkrótszym czasie i całkowicie bezpłatnie.

Krok 3. Podział wydatków podczas eksploatacji mieszkania

Podczas eksploatacji mieszkania na pewno coś się zepsuje – to nieuniknione. Psują się krany, sprzęt AGD. Ważne jest, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, za co jako wynajmujący musisz zapłacić, a za co nie.

Zgodnie z przepisami rozwiązywanie problemów przebiega w następujący sposób:

 • Wynajmujący płaci za naprawę elementów technicznych wyposażenia (instalacje elektryczne, gazowe, wodne), wymianę uszkodzonych okien lub drzwi;
 • Najemca płaci za wszelkie inne szkody powstałe podczas korzystania z nieruchomości z jego winy.

Prawa i obowiązki obu stron reguluje umowa najmu, którą należy zawrzeć przy wynajmie nieruchomości. Zwracając się do Chekashoff Estate, zyskujesz sprawdzonego pośrednika i sojusznika, który zwróci Twoją uwagę na wszystkie aspekty umowy i zabezpieczy transakcję przed ryzykiem.

Krok 4. Zawarcie umowy najmu

Umowa najmu mieszkania

Przed wynajmem mieszkania konieczne jest zawarcie umowy najmu lokalu. To nie jest tylko dokument określający wymagania stawiane najemcom i zasady płatności. Umowa to gwarancja, która zminimalizuje ryzyko utraty pieniędzy lub uszkodzenia mienia.

Tradycyjna umowa obejmuje:

 • Dane obu stron
 • Kwota i tryb płatności
 • Kwota kaucji zabezpieczającej
 • Czas trwania umowy
 • Czas wypowiedzenia umowy
 • Prawa i obowiązki obu stron
 • Wymagania dotyczące eksploatacji mieszkania
 • Wykaz wyposażenia i techniki przekazanej najemcy do użytkowania
 • Warunki rozwiązania umowy

Do każdej umowy najmu musi być dołączony akt odbioru i przekazania, który określa stan lokalu oraz wartości liczników ogrzewania, gazu, wody, energii elektrycznej.

Aby mieć pewność, że nowy najemca jest rzeczywiście zainteresowany transakcją, należy ustalić wysokość kaucji. Jeśli najemca zrezygnuje z najmu w ostatniej chwili, kaucja nie zostanie mu zwrócona. W ten sposób nie masz nic do stracenia w przypadku nieudanej transakcji.

Gdy tylko obie strony dojdą do porozumienia, należy podpisać pisemną umowę i poświadczyć ją notarialnie. Po wejściu w życie umowy konieczne jest opłacenie podatku od najmu nieruchomości.

Bardzo ważne jest prawidłowe sporządzenie umowy - zredukuje to ryzyko do minimum. W Internecie można znaleźć wiele wzorów, jednak w praktyce okazują się one zupełnie nieskuteczne, ponieważ są przeznaczone do typowych przypadków i nie uwzględniają wszystkich niuansów. Musisz sporządzić ten dokument indywidualnie, aby pokryć wszystkie swoje wymagania wobec najemcy i nie ponieść szkody z powodu ich niespełnienia.

Dlatego ten kluczowy krok warto powierzyć profesjonalistom z Chekashoff Estate. Nasi pracownicy mają wiedzę w zakresie prawa i znają wszystkie aspekty obrotu nieruchomościami. Opracowujemy unikalne umowy, które będą pasować do Twojej sytuacji i zabezpieczą Cię przed wszelkimi problemami z najemcami. Z Chekashoff Estate nie musisz martwić się o swój majątek i kapitał.

Krok 5. Ustalenie zasad komunikacji z najemcą

Zasady współpracy z najemcą

Nawiązywanie zdrowych relacji z najemcami może być trudne, ale mimo to przydatne, jeśli nie chcesz martwić się o swoją nieruchomość bez powodu. Rozumiemy, że powierzenie mieszkania obcej osobie jest dość trudne, ale staraj się szanować granice w komunikacji z mieszkańcami, a wtedy odwzajemnią się, będą dbać o meble i sprzęty oraz płacić czynsz w terminie.

Zasady komunikacji z najemcami, które będą chronić Twoje prawa:

 1. Określ z góry warunki zamieszkania w swoim lokalu i zawrzyj je w umowie najmu. Jeśli najemca konsekwentnie ich nie przestrzega, masz pełne prawo domagać się odszkodowania lub eksmisji najemcy poprzez uprzednie zawiadomienie.
 2. Ustaw ramy czasowe, w których najemca może się z Tobą kontaktować, w przeciwnym razie możesz spotkać się z ciągłymi wezwaniami do drobnych usterek.
 3. Nie pozwól lokatorowi “wejść sobie na głowę” i prosić o pieniądze na naprawy, za które nie musisz płacić. Jeżeli awaria nastąpiła z winy najemcy, wówczas jest on zobowiązany do jej usunięcia na własny koszt.
 4. Wymagaj konsultacji, jeśli najemca chce dokonać remontu w mieszkaniu według swoich upodobań lub wymienić meble.
 5. Masz pełne prawo od czasu do czasu zajrzeć do mieszkania, aby sprawdzić, jak najemca dba o nieruchomość. Nie należy jednak składać wizyt bez uprzedzenia - należy wcześniej powiadomić najemcę o planowanej wizycie.
 6. Zachowaj dystans i nie nastawiaj się na przyjazne relacje z najemcą – może to niekorzystnie wpłynąć na dalszą współpracę. Na przykład zaprzyjaźniłeś się z najemcą i zdecydowałeś, że nie przedłużasz umowy najmu, ale zgadzasz się na to „słownie”. Wtedy najemca może zacząć zwlekać z płatnościami lub z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie będzie w stanie opłacić rachunków. Ryzykujesz utratą pieniędzy.
 7. Nie bój się wypowiedzieć umowy, jeśli najemca jest hałaśliwy i uciążliwy dla sąsiadów, niszczy meble i sprzęt, nadużywa nieruchomości lub nie płaci czynszu na czas. Lepiej zerwać umowę z nierzetelną osobą i znaleźć nowego najemcę.

Wynajem nieruchomości to pewny sposób na zdobycie dodatkowego źródła dochodu nie na miesiąc czy rok, ale na dłuższy okres.

Powierz wynajem swojego mieszkania Chekashoff Estate! Nasza firma przejmie kontrolę nad każdym etapem transakcji: od przygotowania ogłoszenia do podpisania umowy najmu. Z nami szybko, za darmo i bez dodatkowego wysiłku znajdziesz odpowiedzialnych i sumiennych najemców, sfinalizujesz transakcję zgodnie z literą prawa i będziesz spokojny o swoją nieruchomość.

background
Roman Harmash
Broker nieruchomości w Chekashoff-Estate
Na stronę brokera
Roman Harmash

Przydatna informacja? Udostępnij artykuł znajomym!

background
Olga Makhotina
Olga Makhotina
 • Doświadczenie zawodowe — 5 lat
 • Języki: rosyjski, polski, angielski
Więcej
background
Anastazja Kaszczyszyna
Anastazja Kaszczyszyna
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
Ilona Bondarenko
Ilona Bondarenko
 • Doświadczenie zawodowe — ponad 1 roku
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński
Więcej
background
Lada Isachenka
Lada Isachenka
 • Doświadczenie zawodowe — Praca w nieruchomościach przez dwa lata
 • Języki: rosyjski, polski, angielski
Więcej
background
Elena Kovalchuk
Elena Kovalchuk
 • Doświadczenie zawodowe — Praca w nieruchomości mniej roku
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
Svitlana Berdiaieva
Svitlana Berdiaieva
 • Doświadczenie zawodowe — Praca w nieruchomości mniej roku
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński
Więcej
background
Iryna Dybach
Iryna Dybach
 • Doświadczenie zawodowe — 1 rok
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński
Więcej
background
 • Języki:
Więcej
background
 • Języki:
Więcej