Dla partnerów+48 222 662 198

Z czego składa się czynsz i jak się go oblicza

Wynajęcie mieszkania to realna szansa na zdobycie wygodnego lokum tu i teraz. Nie musisz oszczędzać, brać wysoko oprocentowanego kredytu i czekać na spełnienie marzeń. Wynajem to wszystko, czego potrzebujesz, aby zdobyć upragnione klucze do mieszkania.

Jednak wynajmując mieszkanie należy zachować ostrożność. Często, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych najemców, właściciele podają koszt wynajmu bez uwzględnienia czynszu. W związku z tym ceny mieszkań w tych samych budynkach mogą się znacznie różnić. Czym jest czynsz i jak się kształtuje?

Czym jest czynsz w Polsce?

Koszt wynajmu składa się z kilku części: bezpośredniego kosztu wynajmu mieszkania i czynszu.

Czynsz to obowiązkowa kwota, którą lokator płaci za korzystanie z mieszkania. Obejmuje ona wszystkie miesięczne wydatki, w tym:

 1. Koszt zarządzania nieruchomością.
 2. Użytkowanie wieczyste mieszkania (forma podatku gruntowego). 
 3. Wywóz śmieci.
 4. Utrzymanie wind (opłata za metraż lub liczbę mieszkańców).
 5. Koszty energii (oświetlenie, domofon itp.).
 6. Utrzymanie budynku (naprawa instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji itp.).
 7. Opłata za odczyt wskazań liczników.
 8. Woda.
 9. Ogrzewanie.

Internet, telefon i telewizja są płatne osobno i nie znajdują się na tej liście.

Każdy najemca ma pełne prawo zażądać od administracji spółdzielni dokładnej kalkulacji wszystkich powyższych kosztów. W przypadku zawyżenia kwot wskazanych w kalkulacji można wystąpić z roszczeniem o zwrot nadpłaconych środków.

Od czego zależy wysokość czynszu?

Z czego składa się czynsz

Ostateczna kwota zależy bezpośrednio od kilku czynników:

Taryfy za usługi komunalne

W tym przypadku spółdzielnia mieszkaniowa nie ma wpływu na wielkość czynszu. Jeśli wzrośnie cena gazu lub energii elektrycznej, wzrośnie również kwota płatności na terenie całego kraju.

Liczba osób mieszkających w mieszkaniu

Im więcej najemców zarejestruje się w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju, tym wyższa będzie opłata.

Przepisy i uprawnienia spółdzielni

Niektóre duże towarzystwa budowlane mogą oferować lepsze stawki, jeśli mają partnerstwa z usługodawcami lub jeśli mają własny dział konserwacji technicznej budynków.

W mieszkaniach komunalnych wynajmujący mogą skorzystać z systemu zniżek, dzięki czemu wysokość czynszu będzie znacznie niższa.

Wysokość funduszu remontowego

Wysokość czynszu w nowych budynkach i starych domach może się znacznie różnić. Zazwyczaj mieszkańcy nowych mieszkań płacą o 4-5 zł mniej niż mieszkańcy starszych. Wyjaśnia to fakt, że nowe budynki są bardziej energooszczędne: mniej energii zużywa się na ogrzewanie klatek, a co za tym idzie, zmniejsza się kwota czynszu.

Jest tutaj jednak pewien niuans, który należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania. Wynajmujący w nowych budynkach mogą zaoferować szerszy zakres usług: ochrona, kamery CCTV, siłownia, basen publiczny. W takim przypadku wysokość czynszu będzie znacznie wyższa.

Lokalizacja

Stolica jest niekwestionowanym liderem pod względem kosztów utrzymania. Średnio wynajmujący żądają około 3000 zł za mieszkanie jednopokojowe, 4000 zł za mieszkanie dwupokojowe i 4500-5000 zł za mieszkanie trzypokojowe. Najdroższe są mieszkania o powierzchni 70 m2 i większej. Ich średni koszt może sięgać 5000 zł miesięcznie lub więcej.

W porównaniu z Warszawą średnia cena mieszkania będzie niższa w różnych miastach Polski. Na przykład dwupokojowe mieszkanie w Krakowie będzie kosztować 3000 zł, we Wrocławiu 2500 zł, a w Gdańsku nawet 2300. Ten stan rzeczy jest naturalny dla rynku nieruchomości.

Ceny wynajmu nieruchomości różnią się też w zależności od dzielnicy.

Dzielnice Ursynów i Bielany wyróżniają się rozwiniętą infrastrukturą, obecnością metra i wysokim poziomem udogodnień - mieszkania będą tu droższe. Za metr kwadratowy w starym budynku zapłacimy 10 zł, a w nowym 14 zł.

W centralnych dzielnicach, takich jak Śródmieście, Mokotów i Żoliborz wynajęcie mieszkania jest najdroższe – ceny zaczynają się od 15 zł za m2.

Im dalej od centrum, tym niższy jest czynsz za mieszkanie w Warszawie. Białołęka, Ursus i Wawer oferują jedne z najlepszych opcji, ale tym, którzy chcą zamieszkać na przedmieściach, ceny wydadzą się jeszcze atrakcyjniejsze. W Pruszkowie, Piasecznie, Legionowie, Jabłonnej, Łomiankach czy Wieliszewie koszt za m2 zaczyna się od 5-6 zł.

Czy warto wynająć mieszkanie w Warszawie?

Nie bój się cen mieszkań w stolicy – są one w pełni uzasadnione. Za podaną cenę otrzymujesz wygodne, bezpieczne mieszkanie w samym sercu pięknej Polski.

Aby zminimalizować koszty najmu, podczas poszukiwania mieszkania, zwróć uwagę na obszar, w którym się znajduje, rok budowy oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Koniecznie zapytaj właściciela, czy czynsz jest uwzględniony w kosztach wynajmu.

Pamiętając o tym na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz, za przystępną cenę. Wejdź na stronę wynajmu mieszkań w Warszawie i wybierz z naszej bazy nieruchomości Chekashoff Estate!

background
Iryna Dybach
Broker nieruchomości w Chekashoff-Estate
Na stronę brokera
Iryna Dybach

Przydatna informacja? Udostępnij artykuł znajomym!

background
Khrystyna Pylypchuk
Khrystyna Pylypchuk
 • Doświadczenie zawodowe — M Sprzedaży
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
Anastazja Kaszczyszyna
Anastazja Kaszczyszyna
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
Lada Isachenka
Lada Isachenka
 • Doświadczenie zawodowe — Praca w nieruchomościach przez dwa lata
 • Języki: rosyjski, polski, angielski
Więcej
background
Svitlana Berdiaieva
Svitlana Berdiaieva
 • Doświadczenie zawodowe — Praca w nieruchomości mniej roku
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński
Więcej
background
Ivan Nevedrov
Ivan Nevedrov
 • Doświadczenie zawodowe — 2 lata
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
Iryna Dybach
Iryna Dybach
 • Doświadczenie zawodowe — 1 rok
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński, angielski
Więcej
background
 • Języki:
Więcej
background
 • Języki: rosyjski, polski, ukraiński
Więcej